The Family Nominal Roll

This page commemorates members of our family that have served in the armed forces.

Napoleonic Wars

Name Rank Unit
Thomas Lincoln Private 3rd (East Kent) Regiment of Foot

Boer War

Name Rank Unit
Thomas Harley Private New South Wales Lancers

World War One

Name Rank Unit
David Crocker Sapper 1st Field Company Engineers
Lisle Dowsett Driver 4th Field Artillery Brigade
Roy Dowsett Driver 4th Field Artillery Brigade
Henry Fairnham Sapper 1st Field Company Engineers
Charles Goatley Driver 7th Field Artillery Brigade
Alfred Harley Staff Sergeant Major 9th Light Horse Regiment
Edward Harley Private 3rd Machine Gun Battalion
George Harley Private 49th Infantry Battalion
Herbert Harley Private 42nd Infantry Battalion
John Harley Corporal 13th Field Company Engineers
Leslie Harley Lieutenant 42nd Infantry Battalion
John Hourigan Sergeant 45th Infantry Battalion
William Kelly Private 41st Infantry Battalion
Clifford Kentwell Private 18th Infantry Battalion
Arthur Leslie Sergeant 1st Light Horse Field Ambulance
William D Lincoln Sergeant 3rd Infantry Battalion
Hector Lord 1st Air Mechanic 1 Squadron Australian Flying Corps
William Lord 1st Air Mechanic Half Flight Australian Flying Corps
Donald A McMillan Private 15th Infantry Battalion
Walter Noakes Private 20th Infantry Battalion
Henry H Parker Private 50th Infantry Battalion
Archie Scott Driver 8th Field Artillery Brigade
Clement Smith Private 208 Royal Defence Corps (British Army)
William O Smith Private 4th Pioneer Battalion
Egbert Stewart Private 52nd Infantry Battalion
John Woods Private 5th Machine Gun Battalion

Between the Wars

Name Rank Unit
Hector Lord Private Australian Army Ordnance Corps
Noel Rigney Able Seaman RAN
Grahame Smith Trooper 20th Light Horse Regiment

World War Two

Name Rank Unit
Archibald Banks Warrant Officer II 2/3 Australian Ordnance Stores Company
Wilfred Barker Lance Bombardier 2/4 Australian Light Anti Aircraft Regiment
Leslie Bell Corporal 1st Port Construction Company
Dara Blanchfield Private Australian Womens Army Service
Harley Bradstreet Flight Sergeant 2 Reserve Personnel Pool
Leslie Browne Sapper 2/1st Fort Engineers
Edward Bunworth Private 55/53 Infantry Battalion
Paul Calanchini Private 2/6th Infantry Battalion
Leo Crampton Corporal 2/19th Infantry Battalion
Allen Dimmick Lance Corporal 132nd Australian General Transport Company
Bede Enright Private 2/3rd Infantry Battalion
Ronald Enright Gunner 2/4th Australian Field Regiment
Alfred Gilbert Sapper 2/3 Railway Construction Coy
John Gilbert Private 21 Battalion Volunteer Defence Corps (QLD)
Arthur Hargreaves Private 20th Infantry Brigade HQ
Clair Hargeaves Private 1st Armoured Brigade
Colin Hargreaves Sergeant 37th/52nd Battalion
Keith Hargreaves Private 2/1st Infantry Battalion
Richard Hargreaves Corporal 5 Aircraft Depot
Alfred Harley Sergeant 29th Australian Infantry Training Battalion
Ernest Harley Squadron Leader 8 R.P.U.
Francis Harley Private 20th Garrison Battalion
Gordon Harley Corporal 2/31st Infantry Battalion
Joseph Harley Private 2/24th Field Park Company
William Harley Lance Corporal 2/31st Infantry Battalion
Frank Humphries Private 2/1st Infantry Battalion
James A Humphries Private 7th Prisoner of War Guard Company
John Humphries Private 133 Aust Brigade Workshop AEME
Alfred Jeffries Private 2/11th Infantry Batallion
Clifford A.K. Kentwell Private 121 Supply Depot Platoon
Arthur Leslie Corporal 1st Australian Brigade
George Lincoln Leading Aircraftsman Care and Maintenance Unit
Lloyd Lincoln Private 66th Australian Ambulance
Brian Lord Sapper 2/24th Field Park Company
Hugh E Marsh Sergeant Australian Army Medical Corps
Edwin J Parker Corporal 2/3rd Infantry Battalion
Henry H Parker Corporal 3rd District ACS
Joseph F Parker Gunner 10th Australian Workshop and Field Company
William J Parker Sergeant 24 Line of Command Signals
Joseph Rigney Private 2/2nd Infantry Battalion
Noel Rigney Able Seaman HMAS Rushcutter
William O Smith Private 1st Garrison Battalion
Clyde Stewart Private 2/30th Infantry Battalion
John R Stewart Corporal RAAF
Stephen A Stewart Leading Aircraftsman 3 Aircraft Depot
Donald J Stuart Sapper 2/23 Field Park Company
Cyril White Lance Corporal 21st Works Company
Lance White Driver 159 Australian General Transport

Indonesian Conflict

Name Rank Unit
Dennis Millane Private 3rd Battalion RAR
The cross denotes that the individual died as a result of active service.